trilli.pl

Blog dla kobiet

spacerówka przodem do mamy
Poradnik Zdrowie

Spacerówka przodem do mamy – czy to dobre rozwiązanie?

Wychowanie dziecka to wiele pytań i dylematów, które pojawiają się już w okresie ciąży i nie opuszczają rodziców przez kolejne lata. Trudne są zwłaszcza pierwsze chwile z maleństwem, szczególnie dla debiutujących rodziców, którzy muszą sami znaleźć najlepsze dla swojego dziecka rozwiązania. Jeden z pierwszych dylematów to wybór odpowiedniego wózka.

Kiedy gondola, kiedy spacerówka?

Przed młodymi rodzicami wiele nauki – trzeba przyswoić wiele nowych pojęć, którymi z łatwością operują sprzedawcy w sklepach z artykułami dziecięcymi. Z reguły jeden z pierwszych zakupów to wózek. Poszukując właściwego modelu, zostaniemy zapytani, jakie rozwiązanie nas interesuje: wózek wielofunkcyjny 2w1, a może nawet 3 lub 4w1? A może jedna osobna gondola i spacerówka? Czy potrzebujemy obydwu tych produktów? Najlepiej zacząć więc od usystematyzowania pojęć, by móc właściwie określić swoje potrzeby.
Jeśli chodzi o wózek, rodzicom zazwyczaj potrzebne są jego dwa warianty. Pierwszym jest gondola, która towarzyszy maluchowi już od pierwszych dni po urodzeniu. To w niej odbywają się pierwsze spacery maleństwa, choć okazuje się, że nie jest to zakup obowiązkowy. Wielu rodziców rezygnuje z zakupu wózka z gondolą, decydując się na noszenie dziecka w chuście.
Kolejnym etapem w podróżach malucha jest korzystanie ze spacerówki i w tym przypadku jest to zakup konieczny, gdyż trudno wyobrazić sobie noszenie w chuście większego dziecka. Co więcej, rosnący maluch, który jest już w stanie sam chodzić, chętnie wybiera spacery, a ze spacerówki korzysta wtedy, gdy potrzebuje odpocząć lub zdrzemnąć się podczas pobytu poza domem.
Spacerówka używana jest zazwyczaj od około szóstego miesiąca życia dziecka i może posłużyć nawet do około trzeciego roku życia. Warto wziąć te kwestie pod uwagę, dokonując wyboru pojazdu dla swojego maleństwa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze spacerówki?

Wybór wózka spacerowego to zazwyczaj godziny analiz parametrów technicznych takich jak rodzaj kół, amortyzacja czy waga konstrukcji. Nie mniej ważne jest też położenie spacerówki w stosunku do rodzica. W początkowych etapach korzystania z takiego wózka spacerówka przodem do mamy będzie najlepszym rozwiązaniem. Małe dziecko nie jest jeszcze bowiem na tyle zainteresowane otoczeniem, by korzystać z siedziska ułożonego przodem do kierunku jazdy i w pełni doceniać walory takiego wózka. Możliwość siedzenia w wózku przodem do rodzica będzie więc najlepszym rozwiązaniem dla malucha, który potrzebuje stałego kontaktu wzrokowego z opiekunem. Daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa i możliwość ciągłej interakcji. Co więcej, jest to też rozwiązanie ważne z punktu widzenia rodzica, który cały czas ma szansę czuwać nad bezpieczeństwem dziecka, mając je cały czas w zasięgu swojego wzroku. Kilkumiesięczne dziecko wymaga jeszcze opieki i czujności, zatem ułożenie siedziska tyłem do kierunku jazdy będzie najwłaściwszym rozwiązaniem. Pozostaje więc już tylko wybrać odpowiedni model, by cieszyć się wspólnymi spacerami.