trilli.pl

Blog dla kobiet

jak liczyć wiek dziecka w tygodniach
Dziecko Zdrowie

Jak liczyć wiek dziecka w tygodniach i do czego służy?

Narodziny dziecka to szczęśliwy okres dla rodziców. Od dnia narodzin pociechy jej wiek liczy się w tygodniach. Metoda ta ma na celu precyzyjne podanie wieku dziecka podczas wizyty u lekarza lub podczas doboru odpowiednich pokarmów dla dziecka. Dzięki liczeniu wieku dziecka w tygodniach łatwo można określić termin szczepienia co jest istotne, ponieważ każde szczepienie musi być przeprowadzone w konkretnym tygodniu życia dziecka.

Jak liczyć wiek dziecka w tygodniach?

Od pierwszego dnia życia dziecka jego wiek podaje się w dniach następnie w tygodniach, miesiącach i latach.
Aby dokładnie obliczyć wiek niemowlaka w tygodniach należy do daty urodzenia dodać 7 dni, ponieważ jak wiadomo tyle dni ma tydzień. Do otrzymanej daty dodajemy następne 7 dni i tak przez kolejne tygodnie. Jeśli nie jesteśmy pewni co do dobrego sposobu liczenia wieku dziecka w tygodniach o pomoc można poprosić pediatrę, który opiekuje się dzieckiem lub pielęgniarkę położną. Osoby te mają doświadczenie i posiadają odpowiednią wiedzę na temat liczenia wieku dziecka w tygodniach. Informacji i pomocy można także szukać w internecie na różnego rodzaju forach lub blogach dla rodziców. Należy jednak pamiętać, że informacje nie zawsze są zgodne z prawdą i mogą wprowadzić czytelnika w błąd. Często zdarza się znaleźć kilka rozbieżnych informacji konkretny temat. Jeśli nie mamy pewności jak liczyć wiek dziecka w tygodniach najlepiej zasięgnąć porady u fachowca.
W internecie dostępne są kalkulatory wyliczające wiek dziecka w tygodniach. Trzeba jednak pamiętać, że komputer czasem też się myli więc dobrze jest umieć sobie radzić bez internetu w kwestii określenia wieku dziecka w tygodniach.
Wiek dziecka liczy się na podstawie skończonych pełnych tygodni, czyli 7 dni od dnia narodzin dziecka.

Wiek dziecka liczony w tygodniach- zastosowanie

Podanie dokładnego wieku dziecka w tygodniach jest najpotrzebniejsze podczas wizyty u lekarza pediatry. Ma ona na celu dokładne określenie wieku dziecka aby móc konkretnie ustalić datę szczepienia, ponieważ każde ze szczepień trzeba zaaplikować dziecku w danym okresie jego życia.
Liczenie wieku dziecka w tygodniach pomaga sprecyzować czas w którym można rozpocząć rozszerzanie diety dziecka. Dokładnie podany wiek umożliwia dobranie odpowiednich produktów, które dziecko może zjeść. Pociecha piła dotychczas tylko mleko matki lub mleko modyfikowane mając 17 tygodniu po raz pierwszy może spróbować gotowaną marchewkę. Marchewka ta powinna mieć konsystencję jednolitej papki i nie może zawierać żadnych przypraw.
Wiek dziecka podawany w tygodniach umożliwi skontrolowanie czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy w stosunku do swojego wieku i czy nie ma w jego rozwoju niepokojących odchyleń.
Każdy tydzień życia dziecka odpowiada konkretnemu etapowi jego rozwoju. Liczenie wieku dziecka pomaga sprawdzić, czy dziecko ma za sobą poszczególne etapy. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i czasem kroki w rozwoju mogą się czasowo różnić. W wypadku jakiegoś opóźnienia w rozwoju można pomóc dziecku w możliwy sposób lub udać się do lekarza.