trilli.pl

Blog dla kobiet

kołderka sensoryczna
Dziecko Zdrowie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o kołderkach sensorycznych dla dzieci

Sen jest niezmiernie ważny w naszym życiu. Tylko dobrze wyspani jesteśmy wypoczęci, radośni i gotowi do działania. Dla dzieci sen jest jeszcze ważniejszy. To w trakcie snu dzieci rosną. Nie zawsze jednak dziecko może dobrze się wyspać. Jak pomóc maluchowi, który ma problemy ze snem?

Kołderka sensoryczna – co to jest?

Dziecko, które jest niewyspane jest marudne, rozbite i nie może się skupić. W takiej sytuacji warto wykorzystać kołderki sensoryczne nazywane obciążeniowymi. Jak działa kołdra obciążeniowa?

Kołderki sensoryczne są zalecane przez terapeutów dla dzieci z zespołem Downa, ADHD, Aspergera czy autyzmem. Nie znaczy to jednak, że dziecko zdrowe, które ma problemy z zasypianiem nie może korzystać z kołderki obciążeniowej.

Podstawowym zadaniem kołderki obciążeniowej jest delikatne uciskanie ciała, dzięki czemu stymuluje układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie. Dzięki kołderce dziecka ma większą świadomość swojego ciała, ale również poprawia się skupienie i koncentracja. Dziecko wycisza się, uspokaja, rozluźnia, dzięki czemu szybciej zapada w sen, który jest spokojniejszy.

Jaka powinna być kołderka obciążeniowa?

Wybierając kołderkę sensoryczną dla dziecka koniecznie trzeba ją dobrać do wzrostu oraz wagi naszego malucha.

Bardzo ważnym elementem kołderki jest jej waga. Kołderka sensoryczna powinna ważyć 10 – 15% ciała dziecka. Odpowiednie dobranie wagi kołderki jest niezbędne, by uzyskać zamierzony efekt. Zbyt ciężka kołderka będzie za mocno obciążała ciało dziecka i receptory zbyt mocno będą odbierały sygnały. W ten sposób uzyskamy skutek odwrotny od zamierzonego. Dziecko, zamiast wyciszyć się i zrelaksować będzie pobudzone i niespokojne.

Kolejnym elementem kołderki obciążeniowej, na który trzeba zwrócić uwagę, jest jej długość. Kołderka sensoryczna powinna być o 20 cm dłuższa od dziecka. Dzięki temu można swobodnie okryć nóżki w czasie snu.

Warto pamiętać, że kupno kołderki sensorycznej na „wyrost” nie ma sensu, gdyż ciężar kołderki nie będzie rozkładał się prawidłowo, a dziecko nie odczuje jej cudownych właściwości.

Warto również wybierać kołderki, które są z naturalnych materiałów, dzięki temu nasze dziecko nie będzie narażone na alergię. Bawełna lub flanela bawełniana to idealne materiały.

Obciążenie kołderki sensorycznej

Najważniejszym elementem kołderki sensorycznej jest jej obciążenie. To właśnie ono działa na receptory dziecka. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego ciężaru kołderki, gdyż tylko wtedy dziecko będzie prawidłowo stymulowane.

Wypełnieniem kołderki sensorycznej są mikrokuleczki szklane lub szklany granulat, który umieszczany jest między przeszyciami kołdry. Warto pamiętać, że kołdra jest pikowana, co pozwala na równomierne rozmieszczenie wypełnienia.

Najlepszym wypełnieniem kołder sensorycznych są mikrokulki, które są specjalnie przygotowywane. Kulki mają owalny kształt, są odpowiednio wypalane i płukane, by były hipoalergiczne i bezpieczne dla naszych maluchów.

Cechą charakterystyczna kuleczek jest ich temperatura, która jest o kilka stopni niższa od ciała dziecka. Dodatkowo kulki wydają charakterystyczny dźwięk, gdy się je przesypuje.