Zabawki odgrywają bardzo istotną rolę w socjalizacji psa. Przy ich pomocy można nauczyć pupila posłuszeństwa i wykonywania komend, zagospodarować mu czas podczas nieobecności domowników oraz stymulować jego rozwój umysłowy.
Dlaczego zabawa dla psa jest ważna?
Każdy pies bez względu na wielkość i wiek lubi się bawić. Zabawa zaspokaja jego naturalną potrzebę aktywności, instynkt polowania, żucia oraz gryzienia.
Wspólna zabawa to doskonała okazja do budowy wzajemnych relacji między psem a właścicielem. Pies uwielbia nie tylko bawić się z panem, ale także mu służyć, dlatego chętnie wykonuje rożne komendy. W celu przyśpieszenia nauki ich wykonywania można wykorzystać niektóre zabawki. Piłki, frisbee, gumowe kółka doskonale nadają się do nauki aportowania, szarpaki natomiast do nauki wykonywania komendy zostaw, puść.
Psy nie lubią się nudzić – po intensywnym spacerze lub zabawie, chętnie odpoczną na swoim legowisku, potem znowu gotowe są do zabawy. Pies jest zwierzęciem kreatywnym, jeżeli właściciel nie zapewni mu zabawek, to sam je sobie znajdzie. Najlepsze będą kapcie, buty do gryzienia, zniszczeniu mogą ulec także meble lub inne rzeczy. Na czas nieobecności w domu trzeba zapewnić psu zabawki i zajęcie – najlepsze będą zabawki interaktywne.
Jak wybrać odpowiednie zabawki dla psa?
Wybierając zabawki dla psa koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo, należy kupować je w sklepach zoologicznych, a nie w sklepach z zabawkami dla dzieci lub sportowych. Zabawki muszą mieć atesty potwierdzające, że nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, bezpieczne zabawki pozbawione są także małych elementów, które mógłby połknąć pies.
Kolejnym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę jest wielkość psa. Dla szczeniaków i małych psów trzeba wybierać małe piłeczki lub szarpaki, by swobodnie mogły chwycić je w pysk. Dla większych osobników trzeba wybierać nie tylko duże, ale także wytrzymałe zabawki dla psa. Ich duża siła ścisku szczęk może sprawić, że zabawka niskiej jakości zostanie zniszczona podczas jednej zabawy. To nie wina psa, ale złego wyboru akcesorium.
Zabawki powinny być także dostosowane do wieku psa. Młode psy chętnie biegają za piłkami czy frisbee, starsze psy nie mają już tyle energii, ale nadal są chętne do zabawy. Dla nich bardzo dobre będą gumowe gryzaki lub psie pluszaki. Gryzaki to także zabawki dla szczeniaków, którym rosną zęby. Gryzienie pomaga zmniejszyć im ból i swędzenie dziąseł, a dzięki zabawkom, w spokoju pozostawią inne przedmioty.
Zabawki interaktywne i edukacyjne
To doskonały sposób na stymulację rozwoju umysłowego psa oraz zapobieganie nudzie podczas nieobecności domowników. Psy posiadają doskonały węch i mają wrodzoną ciekawość. To właśnie te cechy wykorzystują zabawki interaktywne. Najprostszą formą takiej zabawy jest gra „w kości”. Właściciel ustawia 3-5 kubków i pod jednym z nich umieszcza przysmak, zadaniem psa jest jego znalezienie. To bardzo dobry sposób na wspólną zabawę i zacieśnianie wzajemnych relacji.
Niektóre psy nie lubią same zostawać w domu – jedne odczuwają lęk separacyjny, inne po prostu się nudzą. W każdym z tych wypadków trzeba zapewnić psu zabawę, która odwróci jego uwagę od głównego problemu. Doskonale w tej roli sprawdzają się kongi oraz maty węchowe, w których umieszczone są przysmaki. Ich wydobycie angażuje psa na dłuższy czas, potem zmęczony, spokojnie odpoczywa na legowisku do powrotu domowników. Bardzo atrakcyjne dla psów są maty do lizania. Do wyboru jest kilka wzorów o różnym stopniu trudności. Matę wypełnia się mokrą karmą i zamraża. Wylizywanie maty zajmuje psu dużo czasu, jest to także bardzo dobre rozwiązanie dla psów, które jedzą bardzo łapczywie.
W sklepach dla psów można znaleźć także sporo zabawek edukacyjnych, które pobudzają psa do myślenia. Oczywiście nagrodą jest dostanie się do przysmaków, ale by to osiągnąć, pies musi wcześniej wykonać wiele czynności, np. otworzyć szufladkę, nacisnąć odpowiednią dźwignię, itp. Przy pierwszych próbach pies na pewno będzie potrzebował pomocy, ale kiedy pozna zasady, będzie świetnie się bawił i nie będzie cierpiał na nudę.
Każdy właściciel powinien liczyć się z faktem, że zabawka po pewnym czasie może ulec zniszczeniu, dlatego warto wybierać wytrzymałe zabawki dla psa, które mogą być nieco droższe. Trzeba brać pod uwagę także fakt, że to co podoba się właścicielowi, niekoniecznie musi spodobać się psu. Nie ma sensu zmuszać go na siłę, zabawkę można przekazać innym psom, a pupilowi kupować to, co zaakceptował i czym chętnie się bawi. Nie wszystkie psy lubią piłki z kolcami lub wykonane z pianki – mogą za to bardzo chętnie biegać za piłkami gumowymi.