trilli.pl

Blog dla kobiet

wózek nowy czy używany
Poradnik Zdrowie

Wózek nowy czy używany? Co wybrać?

Wózek jest bez żadnego wątpienia jednym z najważniejszych i najbardziej potrzebnych akcesoriów dziecięcych. To także spora inwestycja, która z reguły pochłania dosyć dużą część wydatków związanych z przyjściem dziecka na świat. Czy lepiej wybrać wózek nowy czy używany? Które rozwiązanie jest lepsze? Przedstawiamy wady i zalety każdej z tych opcji.

Nowy wózek

Większość rodziców decyduje się, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, na nabycie zupełnie nowego wózka. Zaletą tego jest możliwość przebierania w ogromnej ilości wersji i modeli sprzętu oraz zakupienie najbardziej dogodnej pod każdym względem opcji. Wybrać można m.in. wielkość, typ konstrukcji, kolorystykę, wzory, materiał, ozdoby, rodzaj i ilość kół, a także dodatkowe funkcje i akcesoria (takie jak np. parasol, osłonka, torba, dostawka, materacyk, tacka). Kupując nowy wózek, ma się pewność otrzymania produktu estetycznego, świeżego, idealnie czystego i pozbawionego wszelkich śladów użytkowania. W przypadku jakichkolwiek usterek czy wad nie ma problemu, ponieważ sprzęt objęty jest gwarancją. Nabywca może zatem taki towar zwrócić, zgłosić do naprawy bądź wymienić na nowy. Wystarczy zgłosić ten fakt w sklepie lub u producenta. Osoby które po raz pierwszy zostaną rodzicami i zastanawiają się, czy wybrać wózek nowy czy używany, zazwyczaj za bardziej korzystne rozwiązanie uznają ostatecznie nowy pojazd. Dzieje się tak m.in. z uwagi na późniejsze wykorzystanie sprzętu po pojawieniu się na świecie młodszych pociech.
A co z wadami? Czy nowy wózek ma jakiekolwiek minusy? W zasadzie wymienić można tu tylko pieniądze. Nowy, dobrej jakości wózek o ładnym wyglądzie to zwykle spory wydatek. Modne, popularne modele kosztują nawet kilka tysięcy złotych, co z pewnością jest niemałym obciążeniem domowego budżetu.

Używany wózek

Wśród osób dyskutujących o tym, czy lepszy jest wózek nowy czy używany, nie brak też zwolenników tej drugiej opcji. Co przekonuje rodziców do zakupu używanego sprzętu? Jak nietrudno się domyślić, główny wpływ na taki wybór ma koszt. Zakupu używanego wózka najczęściej dokonuje się na aukcjach internetowych lub bezpośrednio od sprzedawcy (np. sąsiada, znajomego itd.). Co więcej, w takim wypadku pierwotna cena nie musi być ostateczną kwotą. Często osoby sprzedające akcesoria po swoich dzieciach chcą się pozbyć zalegającego sprzętu i są chętne do negocjacji. Pozwala to na dodatkowe zminimalizowanie wydatków na ten cel.
Największym minusem używanego wózka jest na pewno brak gwarancji. Kupujący nie ma stuprocentowej pewności co do stanu technicznego, ponieważ nie wiadomo, czy sprzęt jest w pełni sprawny, a zapewnienia sprzedającego nie zawsze są wiarygodnym źródłem informacji. Na dodatek pojazd taki zazwyczaj posiada choć drobne ślady użytkowania – np. otarcia, zadrapania, odbarwienia. Osoba decydująca się na używany wózek nie ma też dużych możliwości wyboru tak jak w sklepie. Znacznie mniejsza jest więc szansa na to, aby zakupić produkt idealny w absolutnie każdym calu, dopasowany do gustu i potrzeb nabywcy.