trilli.pl

Blog dla kobiet

ściółkowanie roślin
Poradnik

Na czym polega ściółkowanie roślin i jak je wykonać?

Ściółka w ogrodzie, ma za zadanie przeciwdziałać przegrzewaniu się podłoża i jego wysychaniu. Warto dowiedzieć się, czym jest zabieg ściółkowania i jak go przeprowadzać, bowiem można dzięki temu chociażby ochronić rośliny przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Na czym polega ściółkowanie roślin?

Ściółkowanie zabezpiecza byliny, kwiaty oraz krzewy przed silnym wiatrem, opadami śniegu i siarczystymi mrozami. Ściółkowanie, może także ochronić korzenie roślinności przed utratą wilgotności z podłoża, jak i przemarzaniem. Ponadto, za sprawą ściółkowania, nie pojawiają się uciążliwe chwasty. Większość spośród roślin, może być ściółkowana przed zimą. Wybrane, mają szansę na przetrwanie łagodnych mrozów, ale przecież nigdy nie jest wiadome, z jaką zimą przyjdzie się nam zmierzyć w danym roku. Warto zatem przeprowadzić ściółkowanie, aby móc wiosną oraz latem cieszyć się wyglądem drzew, krzewów czy bylin.

Jakie mogą być zalety ściółkowania?

Właściwie wybrana ściółka:

  • chroni korzenie roślinności przed mrozami,
  • pomaga w utrzymaniu wilgotności gleby,
  • pozwala na ograniczenie liczebności chwastów,
  • jeżeli jest naturalna, podlega rozkładowi, wzbogacając w ten sposób glebę w różne substancje odżywcze i poprawiając jej strukturę.

Jak przeprowadzić ściółkowanie?

Biorąc pod uwagę przeprowadzenie ściółkowania, do wyboru mamy wiele różnych ściółek, które różnią się między sobą właściwościami. Istotne jest dobranie odpowiedniego materiału do rodzaju roślinności w naszym ogrodzie. Najpopularniejsze materiały do ściółkowania, to między innymi:

  • skoszona trawa – przed użyciem jej w roli ściółki, należy ją dokładnie wysuszyć (świeża trawa, zaczyna bardzo szybko gnić i zamiast przynosić korzyści, może prowadzić do zwiększenia ryzyka występowania schorzeń grzybowych oraz szkodników),
  • grys i żwir – tymi materiałami, należy ściółkować przede wszystkim podłoże na rabatach z roślinnością ozdobną, gdzie poza tym, iż będą one zapobiegały wzrostowi chwastów i przesuszaniu gleby, staną się także atrakcyjnym elementem dekoracyjnym,
  • zmielona kora z drzew liściastych oraz iglastych – najczęściej stosuje się korę sosnową, która pomaga w utrzymaniu kwaśnego odczynu podłoża, jeśli zaś mamy na uwadze odkwaszanie gleby, warto użyć do ściółkowania kory bukowej, która zawiera spore ilości wapnia.

Materiał zastosowany celem ściółkowania, musi być dobrze rozdrobniony, luźny i wilgotny. Ściółkę należy równomiernie rozprowadzić, tworząc w ten sposób warstwę o grubości od kilku do kilkunastu centymetrów, zależnie od rodzaju roślinności. Ściółka, nie powinna dotykać bezpośrednio pni ani łodyg, ponieważ może się ona przyczyniać do ich gnicia. Miejmy na uwadze także zasadę, iż lepsze jest częstsze ściółkowanie cienką warstwą, aniżeli rzadkie z użyciem zbyt grubej warstwy. Jeśli w naszym ogrodzie, występują licznie ślimaki, po ściółkowaniu, warto będzie posypać dodatkowo podłoże bazaltową mączką, która potrafi zdecydowanie zniechęcić ślimaki.

Potrzebujesz sprawdzonych urządzeń do ogrodu? Zapoznaj się z ofertą marki Stiga