trilli.pl

Blog dla kobiet

ból krocza na początku ciąży
Poradnik Zdrowie

Ból krocza na początku ciąży, czyli jak przygotować się do porodu

Ciąża to dla każdej kobiety szczególny czas. Niektóre kobiety wspominają ciążę jako najpiękniejszy okres w ich życiu. Dla innych to niezwykle trudne momenty, dni, tygodnie. Często pojawia się strach, jaki będzie poród, czy dziecko będzie zdrowe. Czasami do tego dochodzą jeszcze rozmaite problemy finansowe albo emocjonalne czy z partnerem.

Niepewność

Ból krocza na początku ciąży to dolegliwość, na którą skarży się wiele kobiet. Oczywiście każdy taki ból powinien zostać z konsultowany z lekarzem prowadzącym. W najbardziej ekstremalnych przypadkach należy od razu pojechać na izbę przyjęć, do szpitala. Kobieta sama raczej nie jest w stanie ocenić stanu swojego zdrowia i zagrożenia życia swojego i dziecka. Do tego potrzeba specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. W ciąży kobieta jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale także za swoje dziecko, które znajduje się jeszcze w jej brzuchu. Dlatego ostrożność jest tutaj bardzo wskazana. Wszelkie wątpliwości należy szybko wyjaśniać z lekarzem. O mniej pilne sprawy można zapytać położną, na przykład na szkole rodzenia. Kiedy pojawia się na przykład krwawienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej pojechać do szpitala. Może być to zwiastun przedwczesnego porodu. Dziecko może urodzić się jako wcześniak. To może wygenerować wiele problemów na przyszłość. Dlatego też należy zapobiegać takim sytuacjom.

Mdłości i bóle

Oprócz bólu krocza na początku ciąży kobiety bardzo często skarżą się na mdłości. Jest to bardzo powszechna dolegliwość pań ciężarnych szczególnie w pierwszym trymestrze. Kobiety ciągle narzekają, że jest im niedobrze, mają mdłości, ale też zachcianki ciążowe. Bardzo często pojawia się chęć na dziwne połączenia pokarmów, na przykład coś słodkiego, słonego i ostrego równocześnie. Panie w stanie błogosławionym często chcą jeść na przykład śledzie, ogórki, truskawki. Partnerzy kobiet ciężarnych bardzo często muszą w środku nocy jechać do sklepu spożywczego po jakieś produkty, których akurat nie ma w domu.

Zaufanie do lekarza

Każda kobieta powinna mieć zaufanie do swojego lekarza prowadzącego. Jeżeli ginekolog z różnych względów nie odpowiada kobiecie, to powinna go zmienić i poszukać innego. Na szczęście lekarzy ginekologów w Polsce nie brakuje. Oczywiście najważniejsza jest wiedza lekarza, ale dobre podejście do pacjentki również jest bardzo cenne, pacjentka powinna na wizycie czuć się bardzo komfortowo. Nie powinna czuć się skrępowana. Musi mieć możliwość zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Tylko wtedy ona i jej dziecko będą bezpieczne. Każda kobieta w ciąży chce czuć się bezpiecznie w tym wyjątkowym stanie. Lepiej pojechać na izbę przyjęć o kilka razy za dużo niż ten jeden raz za mało. Dlatego też kiedy ciężarna boi się o swoje zdrowie, warto dmuchać na zimne, a w razie gdyby był to fałszywy alarm, nie obwiniać kobiety o bezpodstawne wezwanie lekarza. Wiele ciążowych dolegliwości może być z powodzeniem leczonych. Nie warto się bać, ale z odwagą podejść do swojego błogosławionego stanu.