trilli.pl

Blog dla kobiet

schodzący paznokieć
Uroda Zdrowie

Jak należy sobie poradzić ze schodzącym paznokciem?

Onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska, jest bardzo częstym schorzeniem osób w każdym wieku, które może być spowodowane różnymi czynnikami.

Przyczyny powstania schodzącego paznokcia

Do takiego stanu mogą doprowadzić różne przyczyny, takie jak: uraz mechaniczny lub nieprawidłowe zabiegi kosmetyczne wykonywane na paznokciach oraz stosowanie niektórych środków chemicznych. Zbyt ciasne obuwie prowadzi do pojawienia się tego schorzenia także na palcach u stóp. Jeśli nasza dieta jest uboga w witaminy i inne składniki mineralne, również i w tym przypadku możemy doświadczyć problemów z płytką. Przyczynami onycholizy mogą być, np. choroby pęcherzowe, łuszczyca lub liszaj. Oprócz tego schorzenie to występuje równolegle z innymi chorobami, do których możemy zaliczyć m.in: anemię, nowotwory, cukrzycę lub szpiczaka mnogiego. Schodzący paznokieć to również oznaka infekcji grzybiczej, wirusowej czy bakteryjnej.

Jak postępować, gdy zerwiemy paznokieć?

W przypadku, gdy uraz paznokcia jest mały i nie doświadczyliśmy złamania, możemy sami poradzić sobie z tym problemem. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności musimy zdjąć z ręki biżuterię, by nie doszło do żadnego obrzęku. Kiedy podczas urazu wystąpi krwawienie należy delikatnie uciskać ranę gazikiem. Podczas takiego urazu pomocne nam będą leki przeciwbólowe oraz plaster w momencie, gdy krwawienie ustąpi. Jeżeli natomiast wystąpi częściowe oddzielenie kawałka paznokcia można je usunąć, a gdy paznokieć rusza się, a pozostaje w łożysku mamy możliwość przyklejenia go plastrem, aby się zrósł, jednak tylko wtedy kiedy pod spodem nie ma zanieczyszczeń. Taką ranę należy codziennie opatrywać i przez kilka dni starać się nic nie robić ręką, by nie urazić rany lub zmoczyć jej wodą. Pojawienie się dużego krwiaka lub utrata całkowita płytki to sygnał, aby zgłosić się do szpitala. Taka rana musi koniecznie zostać obejrzana przez lekarza, zwłaszcza gdy doszło do deformacji palca. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie próbować usunąć paznokcia z łożyska, a oderwane kawałki paznokcia, czy palca musimy zabezpieczyć w torebce włożonej do lodu.

Czy zerwany paznokieć może odrosnąć?

Jeśli nie ma żadnych zmian w podstawie, paznokieć może odrosnąć. Jednak ten etap może trwać do ok. pół roku w przypadku paznokci u rąk i w niektórych przypadkach nawet ponad rok jeśli chodzi o paznokcie u stóp.

Rekonstrukcja paznokci

Zabieg ten pozwala na całkowite odbudowanie uszkodzonego paznokcia na skutek zmiażdżenia, zerwania, ucisku lub zmian chorobowych. W jaki sposób rekonstrukcja zostanie przeprowadzona zależy od stanu uszkodzonego paznokcia lub jego całkowitego braku. Do naprawy paznokci używane są preparaty działające przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwgrzybiczo, produkowane ze srebra nanokrystalicznego oraz włókien szklanych czy żeli UV. Taki paznokieć utrzymuje się do około 6 miesięcy lub do momentu odrostu naszego paznokcia.

Podsumowując, dobrze jest dbać o nasze paznokcie w prawidłowy sposób i starać się uważać na różne czynniki prowadzące do uszkodzenia płytki paznokcia.