trilli.pl

Blog dla kobiet

złe samopoczucie po oddaniu krwi
Poradnik Zdrowie

Z czego wynika złe samopoczucie po oddaniu krwi?

Coraz więcej osób z chęcią decyduje się na to, aby regularnie oddawać krew. Jest to dar niezwykle cenny, które może uratować życie i zdrowie wielu ludzi. Bycie dawcą krwi to zatem ogromny przywilej. Jednakże sam proces oddawania krwi nie zawsze okazuje się być taki prosty jakim jest dla większości osób. Jeżeli bowiem nie przestrzega się pewnych zaleceń, po oddaniu krwi mogą pojawić się całkiem niepokojące objawy.

Niepokojące objawy po oddaniu krwi

Jak zapewne każdy dawca krwi doskonale wie, przed oddaniem krwi należy odpowiednio przygotować swój organizm. Między innymi wśród zaleceń jest zakaz picia alkoholu, a także szereg wskazówek co do diety. W każdym przypadku jednak, pobieranie krwi jest bezpieczne dla zdrowia, ponieważ ilość oddanej krwi nie powinna drastycznie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Jednakże każdy organizm działa i reaguje inaczej na różne sytuacje. Dlatego też jeżeli ktoś po raz pierwszy decyduje się oddać krew, nie może tak naprawdę przewidzieć jak będzie się później czuć.
Najczęściej jednak złe samopoczucie po oddaniu krwi to rzadka reakcja. Warto jednak pamiętać, aby pilnie obserwować to jak zachowuje się organizm. Pomimo że utrata tak małej ilości krwi nie powinna być w jakikolwiek sposób groźna, wszystkie objawy jakie się zauważy należy zgłosić do osoby z doświadczeniem medycznym. W wielu przypadkach może być to bowiem wskazówka na przyszłość, która pokazywałaby czy bycie dawcą krwi jest dobrym pomysłem dla danej osoby. Jeżeli organizm negatywnie reaguje na cały proces, to pomimo że wszystkie badania potwierdzają dobrą kondycję i zdrowie, na pewno należy przemyśleć kolejne próby oddawania krwi.

Dlaczego niektórzy źle się czują po oddaniu krwi?

Złe samopoczucie po oddaniu krwi może wynikać z szeregu bardzo różnych przyczyn. W bardzo rzadkich przypadkach może być to objaw niewykrytych chorób różnego rodzaju. Zazwyczaj jednak jest to kwestia tego, że po samym oddaniu krwi, ktoś zbyt szybko zmusił się do cięższej aktywności fizycznej. Tymczasem każdy regularny dawca krwi musi pamiętać, aby unikać ćwiczeń i innego rodzaju wysiłku w dniu, w którym oddawał krew. Ważne jest też to w jakich pomieszczeniach przybywa. Duchota i wysoka temperatura na pewno nie wpływają dobrze na organizm, które musi dostosować się do utraty krwi. Oprócz tego podstawową zasadą jest to, aby zaraz po oddaniu krwi odczekać co najmniej pół godziny. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, jeżeli niepokojące objawy mają się pojawić, to najczęściej występują zaraz po oddaniu krwi. Po drugie, jeżeli zostanie się dłużej w placówce w której została pobierana krew, ma się dostęp do profesjonalnej pomocy medycznej w przypadku zasłabnięcia czy innych symptomów złego samopoczucia. Dlatego też pragnąc zadbać o siebie, zawsze warto jest przestrzegać wszystkich zaleceń. To najlepszy sposób na to, aby uniknąć złego samopoczucia zaraz po oddaniu krwi. Dzięki temu można po prostu cieszyć się z tego, że zrobiło się dobry uczynek i nigdy nie martwić się tym, że może to mieć negatywny wpływ na własne zdrowie.