trilli.pl

Blog dla kobiet

Oczyszczanie powietrza z bakterii
Porady

Oczyszczanie powietrza z bakterii

Domowy oczyszczacz powietrza z pewnością ułatwia funkcjonowanie alergikom, czy jest jednak w stanie oczyszczać powietrze w domu z bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych? Jak działa filtr powietrza do domu?

Oczyszczacz powietrza na smog – i nie tylko!

Czy domowe oczyszczacze powietrza sprawdzają się w zwalczaniu bakterii? Bakterie towarzyszą nam codziennie, mieszkają bowiem na naszej skórze, w przewodzie pokarmowym, na ubraniach, przedmiotach codziennego użytku, meblach i sprzętach. Nie ma wokół nas miejsca w stu procentach wolnego od bakterii. Czy domowy oczyszczacz powietrza może je zwalczać? I czy powinien, skoro niektóre bakterie działają pozytywnie na nasz organizm?

Nadmiar bakterii nie służy nam i naszemu otoczeniu. Powietrze pełne drobnoustrojów, wdychane do płuc, może powodować problemy ze zdrowiem, długotrwałe zapalenia układu oddechowego, nawracający katar i kaszel. Domowe oczyszczacze powietrza dzięki specjalnym systemom filtrów usuwają zarówno większe zanieczyszczenia, takie jak kłębki kurzu i sierści zwierząt, włosy, martwy naskórek, ale także mikroskopijne cząsteczki. Niewidoczne gołym okiem skupiska bakterii i wirusów filtrowane są tak samo, jak pyły zawieszone w atmosferze, znane wszystkim świadomie podchodzącym do tematu zagrożeń związanych z obniżeniem jakości powietrza – PM 2,5 oraz PM 10. Pyły te są głównymi składnikami smogu, tak więc oczyszczacz powietrza na smog działa równie dobrze na bakterie. Usuwanie drobnoustrojów chorobotwórczych z powietrza, którym oddychamy, pozwoli uniknąć pogorszenia stanu naszego zdrowia, co jest istotne zwłaszcza w okresach przeziębień i ogólnego osłabienia organizmu.

Domowy oczyszczacz powietrza a zdrowie

Domowy oczyszczacz powietrza ma bez wątpienia pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, lepszy stan cery, jakość snu i wypoczynku. Filtr powietrza do domu należy jednak odpowiednio eksploatować i konserwować, by działał on poprawnie, poprawiając nasze zdrowie. Domowy oczyszczacz powietrza wymaga wymiany filtrów w określonym przez producenta czasie. Zależnie od modelu i klasy urządzenia oraz materiału, z jakiego są wykonane filtry, termin też może wahać się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Ważne jednak, by trzymać się tych terminów, ponieważ niewymieniany długo filtr może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego i roznosić po pomieszczeniu bakterie zgromadzone we włóknach filtra w nadmiernej ilości. Inteligentny filtr powietrza do domu sam wskaże informację, kiedy konieczna będzie wymiana wkładów w urządzeniu. Odpowiednio serwisowany domowy oczyszczacz powietrza pomoże nam zadbać o zdrowie i znacząco poprawi jakość życia na co dzień.