trilli.pl

Blog dla kobiet

dobry psychoterapeuta
Zdrowie

Jakie cechy powinien posiadać dobry psychoterapeuta?

Ludzkie zachowania wynikają z emocji, myśli i doświadczeń. Niestety czasem trudno poradzić sobie z tym, co dzieje się w umyśle, dlatego warto mieć pod ręką zawsze dobry gabinet psychoterapii w Warszawie. Przy jego wyborze nie można jednak kierować się wyłącznie ceną świadczonych usług ani nawet wykształceniem specjalisty. Bardzo ważne jest również to, jakim człowiekiem jest psychoterapeuta, powinien mieć odpowiednie umiejętności i cechy. Nie każdy psycholog jest skuteczny i polecany przez klientów, sam dyplom z uczelni to jeszcze nie wszystko. Pora zastanowić się nad tym, czym wyróżnia się dobry psychoterapeuta, aby nie marnować swojego czasu ani pieniędzy na kogoś nieprofesjonalnego.

Jaki powinien być psychoterapeuta Warszawa, czego należy od niego oczekiwać?

Nie każdy ma predyspozycje do pracowania w zawodzie psychoterapeuty. Wykształcenie to jedno, ale zdecydowanie ważniejsze są predyspozycje. Jeśli specjalista nie ma odpowiedniego podejścia do klienta ani pewnych cech czy umiejętności, to niestety współpraca będzie mało efektywna lub nawet bezowocna. Warto wobec tego zastanowić się nad tym, na co zwracać uwagę przy wyborze psychoterapeuty. Niezwykle istotna jest oczywiście empatia. Każdy lubi czuć się zrozumiany, a profesjonalista będzie w stanie dopasować się do podejścia swoich klientów, nie będzie narzucać im swoich racji. Znając różne strategie działania i narzędzia mentalne psychoterapeuta jest w stanie zrozumieć jak najlepiej potrzeby klienta i jego obawy.

Kolejną pożądaną cechą jest otwartość umysłu, brak uprzedzeń. Psychoterapeuta nie może kierować się swoimi przekonaniami, poglądami ani stereotypami. Profesjonalista jest odkrywcą, który czuje ciągłą potrzebę zgłębiania wiedzy na różne tematy. Niezwykle ważne jest to, aby w gabinecie panowała przyjazna atmosfera bezpieczeństwa. Psychoterapeuta powinien być pewny siebie i otwarty. Jest to osoba praktykująca również na sobie samym, zgłębiająca tajniki własnej psychiki, analizująca swoje myśli i zarządzająca stanami mentalnymi. Tym właśnie jest introspekcja, czyli bardzo wskazana cecha w przypadku każdego psychoterapeuty. .

Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?

Jeśli trafi się do dobrego psychoterapeuty, to nie będzie problemu z tym, aby się zrelaksować i otworzyć przed nim, dzielić swoimi najskrytszymi myślami. Jeśli pacjent będzie czuć się komfortowo, to wpłynie to na efektywność terapii. Psychoterapeuta powinien też mieć zdolności analityczne, potrafić interpretować słowa i wiedzieć, jakie stosować techniki mediacji. Dobra komunikacja to jedna z podstaw, bez której nie można liczyć na owocną współpracę. Specjalista nie ma problemu z interakcją z ludźmi, ma on odpowiednie umiejętności społeczne. Dokładnie wie, o co zapytać pacjenta i kiedy. Jest też w stanie bezproblemowo znaleźć źródło problemu i dobrać odpowiednie sposoby uporania się z nim. Oczywiście psychoterapeuta tylko nakierowuje pacjenta na właściwą drogę, a resztą musi zająć się już druga strona. Od fachowca można wymagać umiejętności słuchania, pełnego zaangażowania, indywidualnego podejścia, wykazywania zainteresowania wywodami pacjenta.