trilli.pl

Blog dla kobiet

domowe sposoby na uczulenie skórne
Lifestyle Zdrowie

Domowe sposoby na uczulenie skórne

Alergia to choroba autoimmunologiczna, która dotyczy sporej części osób. Jedną z odmian tej dolegliwości jest alergia skórna, inaczej zwana kontaktową. Występuje kiedy mamy fizyczny kontakt z substancją uczulającą. Najczęściej pojawia się zaczerwienienie, swędzenie, krostki, ale może wystąpić także katar, kaszel, zapalenie spojówek, biegunka lub wymioty. Nasilenie objawów zależy przede wszystkich od tego, jak długo byliśmy narażeni na działanie alergenów.

Domowe sposoby na uczulenie skórne

Jeśli zauważymy objawy alergii skórnej, to powinniśmy jak najszybciej umyć dane miejsce ciepłą wodą z mydłem. Dzięki temu zmyjemy ze skóry substancje, które nas uczulają. Nie powinniśmy również drapać się, gdyż wtedy może dojść do zakażenia bakteryjnego, które kończy się antybiotykiem. Mamy do dyspozycji wiele domowych sposobów na alergię skórną, jednak mimo wszystko warto udać się do lekarza. Zleci on wykonanie testów, dzięki którym będziemy wiedzieć, co nas uczula. W ten sposób zapobiegniemy występowaniu alergii skórnej poprzez unikanie alergenów.

Alergie kontaktowe występują częściej u osób z przesuszoną skórą. Dlatego powinniśmy regularnie ją nawilżać. Dobrym produktem, który możemy wykorzystać jest olej kokosowy. Możemy wmasować go w całe ciało. Olej ten dobrze nawilża i przynosi ukojenie swędzącej skórze. Na podrażnione miejsca możemy nałożyć wazelinę, która oprócz nawilżenia chroni naszą skórę przed szkodliwymi substancjami. Dobrym pomysłem może być także kąpiel nawilżająca. Wystarczy do wanny z wodą dodać płatki owsiane lub olejek z drzewa herbacianego. Oba produkty działają nawilżająco i przeciwzapalnie, co zmniejsza uczucie swędzenia. Miejsce, w którym wystąpiła reakcja alergiczna, możemy przemywać rumiankiem, który działa przeciwzapalnie. W leczeniu alergii skórnej pomocny może być także aloes.

W przypadku alergii skórnej pomocne będą także częstsze kąpiele, podczas których zmyjemy z ciała uczulające nas substancje. Zdecydowanie lepiej jest myć się letnią wodą, gdyż zbyt gorąca może jeszcze bardziej podrażniać skórę. Jest to pomocne np. kiedy mamy alergię na pyłki czy kurz. W tym wypadku dobrym wyborem może być także zakup oczyszczacza powietrza.

Dieta a alergia skórna

Dieta ma znaczący wpływ na stan naszego zdrowia. Może także pomóc nam w zmniejszeniu objawów i leczeniu alergii. Przede wszystkim powinniśmy wyeliminować z diety produkty, które nas uczulają. W tym celu musimy wykonać testy alergiczne lub wprowadzić dietę eliminacyjną. Przede wszystkim w diecie powinny znaleźć się produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, czyli tłuste ryby morskie, orzechy i siemię lniane. Kwasy te mają działanie przeciwzapalne. Oprócz tego warto suplementować witaminy B5 i E, które są pomocne w leczeniu alergii. Cytryna i grejpfrut również powinny znaleźć się w naszej diecie. Są one źródłem witaminy C, która wpływa na prawidłowe działanie układu odpornościowego. Cytrynę warto łączyć z zieloną herbatą. W herbacie występuje związek, który może blokować jeden z receptorów wywołujących alergię. Olej z czarnuszki to kolejny produkt spożywczy, który może nam pomóc w leczeniu alergii. Ma działanie przeciwhistaminowe i przeciwzapalne. Powinniśmy spożywać dwa razy dziennie po łyżeczce oleju z czarnuszki.