Strona główna1 » Blog2 » Wyprawka dla noworodka do szpitala

Wyprawka dla noworodka do szpitala

Wyprawka dla noworodka do szpitala

Ostatnie tygodnie przed porodem to czas wzmożonego oczekiwania na poród oraz moment, w którym większość przyszłych mam przygotowuje rzeczy na wyprawkę dla siebie i dziecka. Planowanie oraz pakowanie warto zacząć znacznie wcześniej, aby ostatnie chwile mogły przebiec bez zbędnego stresu i nerwów. Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala?
 

Podstawowe informacje - co powinna zawierać lista rzeczy?


Pakowanie warto zacząć na miesiąc przed planowaną datą porodu, dzięki temu w razie konieczności zaopatrzenia się w dodatkowe produkty, bez problemu zdążymy to zrobić. Na początek należy sporządzić listę rzeczy, która ułatwi nam cały proces. Podczas jej przygotowania, kierujmy się wytycznymi ze szpitala. Tego typu informacje powinny znaleźć się na stronie internetowej placówki. Zazwyczaj szpitale udostępniają wytyczne co do zaopatrzenia, jednocześnie podając jakie produkty sami udostępniają. Jeśli nie znajdziemy wytycznych w sieci, należy skontaktować się z izbą przyjęć na oddziale. Wyprawka dla noworodka do szpitala będzie nieco odmienna w zależności od pory roku. Ta kwestia dotyczy jednak przede wszystkim ubranek.
 

Podstawowe elementy wyposażenia


Jedne z najważniejszych rzeczy w wyprawce to dokumenty, a konkretnie:
 • dowód osobisty,
 • karta ciąży,
 • aktualne badania lekarskie (USG, morfologia, mocz, HBS, WR, badania GBS, wynik badania na obecność HIV oraz wszystkie inne wyniki badań, które mogły być robione w czasie ciąży u innych specjalistów),
 • numer NIP pracodawcy lub własnej firmy,
 • informacja o grupie krwi.
 • Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala - ubrania i inne akcesoria

Przygotowując wyprawkę, nie pakujemy do torby żadnych ubrań typu spodnie czy bluzka. Będą one zupełnie nieprzydatne, a jednocześnie zajmą cenne miejsce. W jakie elementy należy się więc zaopatrzyć? Przyszłe mamy powinny zapakować przynajmniej dwie koszule nocne, najlepiej z możliwością rozpinania z przodu, co ułatwi karmienie. Warto przygotować również koszulę, którą będziemy miały na sobie podczas porodu, także z rozpięciem z przodu. W żadnym wypadku nie zaleca się zabierania piżam, gdyż nie są one zbyt funkcjonalne, biorąc pod uwagę specyfikę miejsca, w które je zabieramy.

Kolejnym istotnym elementem jest szlafrok. W tym wypadku nie warto przejmować się kwestiami estetycznymi. Jeśli mamy swój ulubiony, w którym czujemy się najlepiej pomimo tego, że jest już mocno wyeksploatowany, nie wahajmy się go zabrać. Dzięki temu być może poczujemy się bardziej pewnie. Oprócz szlafroka, wyprawka dla mamy powinna zawierać także klapki, majtki, skarpetki, biustonosze do karmienia i ręczniki.

Wyprawka dla noworodka do szpitala składa się w dużej mierze z ubranek i innych akcesoriów. Jakie rzeczy należy spakować do torby?
 • Paczka pieluch jednorazowych (w ciągu dnia zużyjemy około 10).
 • Kilka pieluszek tetrowych.
 • Kocyk z miękkiej tkaniny lub rożek. Kocyk nie powinien być zbyt duży, jednak wystarczający, aby przenieść dziecko ze szpitala do samochodu. Zimą należy zaopatrzyć się w kombinezon lub śpiworek.
 • Ręcznik z kapturkiem.
 • 3 sztuki body (latem z krótkim rękawem, zimą z długim).
 • 3 sztuki pajacyków.
 • 2 pary rękawiczek niedrapek.
 • 4 pary miękkich skarpetek.
 • Bawełniana czapeczka bez wiązań. Przed spakowaniem warto zwrócić uwagę czy szwy nie są zbyt mocne i nie będą uciskać delikatnej skóry malucha.

Warto szukać gotowych zestawów, w skład których najczęściej wchodzą ręcznik z kapturem, pieluszki tetrowe i miękki kocyk. Są one pięknie ozdobione i sprawdzą się również po powrocie ze szpitala. W kwestii kocyków polecane materiały to m.in. welur i bambus, który jest znany ze swych właściwości antyalergicznych i termoregulacyjnych.
 

Wyprawka dla noworodka do szpitala - kosmetyki


Kolejną istotną kwestią jest zabranie odpowiednich produktów do pielęgnacji wrażliwej skóry malucha. Co powinno znaleźć się w torbie?

W pierwszej kolejności będą to chusteczki nawilżające, które posłużą do wycierania pupy noworodka. Ze względu na częstotliwość użytkowania, warto spakować ze sobą dwie paczki. Dodatkowo po ich zastosowaniu należy wykorzystać krem do pielęgnacji pupy, który również zabieramy do szpitala.

Kolejne elementy, które obowiązkowo powinna uwzględniać lista rzeczy to oliwka oraz płyn do mycia ciała dla noworodków. Do czesania włosków, zwłaszcza jeśli dziecko urodziło się z bardziej bujną czupryną przyda się szczotka z delikatnym i miękkim włosiem. Jej regularne stosowanie będzie stymulować cebulki. Na wyposażeniu powinna znaleźć się także sól fizjologiczna i jałowe gaziki. Posłużą one do przemywania oczu noworodka.

Do wspólnych kosmetyków można zaliczyć spray Octanisept, który w przypadku dziecka będzie wykorzystywany do odkażania pępka, zaś w przypadku mamy do zachowania higieny miejsc intymnych po porodzie. Warto zaopatrzyć się również w maść, która posłuży jako ochrona przed odparzeniami z pieluszek, a mamie przyda się w procesie gojenia się sutków.

Pamiętajmy, że inne elementy takie jak nosidełko czy kombinezon dla dziecka oraz ubrania po wyjściu ze szpitala dla mamy mogą zostać dostarczone już po porodzie. Aby ułatwić szukanie poszczególnych elementów wyprawki, warto podzielić ją na części, w których znajdą się same dokumenty, rzeczy dla mamy i osobno dla dziecka.
Komentarze (0)

Data dodania: 25-03-2019
Używamy ciasteczek (plików cookies), dzięki czemu nasz sklep może działać lepiej - dowiedz się więcejRozumiem