trilli.pl

Blog dla kobiet

adapter do pasów
Poradnik

Nowoczesne adaptery do pasów dla ciężarnych

Jeżeli mimo ciąży dużo podróżujesz samochodem, to pewnie nie raz zastanawiałaś się, czy w takiej sytuacji powinnaś zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie czy nie. Czy zapinanie pasów nie będzie groźne dla Twojego dziecka? Czy jest to obowiązkowe?

A może zależy to od stopnia zaawansowania ciąży? Jak podejść do tematu, żeby postępować zgodnie z przepisami, a jednocześnie zatroszczyć się o bezpieczeństwo własne oraz własnego dziecka?

Zapinanie pasów w ciąży a przepisy

Kwestia zapinania pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży została uregulowana w art. 39 ust. 2 Ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Zgodnie z zapisami tej ustawy kobiety w widocznej ciąży są zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem i nie grozi im za to mandat.

Podczas ewentualnej kontroli nie ma obowiązku okazywania policjantowi jakiegokolwiek zaświadczenia o ciąży. Do obowiązków policjanta podczas takiej kontroli należy ocena tego, czy ciąża jest widoczna i czy kobieta ma prawo korzystać z tego zwolnienia.

adapter do pasów dla ciężarnych

Jazda bez zapiętych pasów a bezpieczeństwo

Wiemy już, że przepisy pozwalają kobiecie w ciąży na jazdę samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ale czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie? Specjaliści zajmujący się tym tematem są zgodni w tym, że jest to bardzo niebezpieczne rozwiązanie dla samej kobiety, jak również dla jej dziecka.

Jazda bez zapiętych pasów sprawia, że kobieta nie jest w żaden sposób chroniona i może mocno ucierpieć w razie jakiegoś wypadku.

Jeśli dojdzie do zderzenia, to kobieta prawdopodobnie uderzy z pełnym impetem o deskę rozdzielczą czy też o kierownicę (w zależności od tego czy będzie jechać na siedzeniu pasażera czy kierowcy), może nawet wypaść przez okno. W takiej sytuacji ucierpi nie tylko kobieta, ale również jej nienarodzone jeszcze dziecko. 

Z tego względu zaleca się kobietom w ciąży, żeby jednak podróżowały z zapiętym pasem bezpieczeństwa. Jest to najlepsze co mogą zrobić dla ochrony siebie i swojego dziecka.

Poza tym w dzisiejszych czasach istnieją sposoby pozwalające kobietom w ciąży zapinać pasy w taki sposób, aby istotnie ograniczyć potencjalne niebezpieczeństwo ze strony pasów dla dziecka. 

Jak poprawnie zapinać pasy w ciąży?

W ciąży należy pamiętać o tym, żeby zapinać pasy bezpieczeństwa w odpowiedni sposób, gdyż pozwoli to na ograniczenie zagrożenia dla dziecka. Dolną część pasów należy poprowadzić nisko pod brzuchem, natomiast górną część pasów – nad brzuchem.

Po zapięciu pas należy naciągnąć, tak aby nie był on luźny i nie przesuwał się. Takie ustawienie pasa zwiększa bezpieczeństwo kobiety w ciąży podczas wypadku, a jednocześnie ogranicza ryzyko zaciśnięcia się pasa na brzuchu. 

Jeżeli boisz się, że nie będziesz pamiętać o poprawnym układaniu pasa lub że mimo najlepszych chęci zrobisz to nieprawidłowo, to warto pomyśleć o zakupie lub wypożyczeniu specjalnego adaptera do pasów dla kobiet w ciąży.

Ten niewielki wydatek zwiększy nie tylko bezpieczeństwo Twoje i dziecka, ale również Twój komfort psychiczny, gdyż nie będziesz musiała stresować się, że pasy są źle zapięte. 

Adapter do pasów dla ciężarnych – co to jest i jak działa?

Adapter do pasów w ciąży to niewielkich rozmiarów urządzenie, które umożliwia takie zapinanie pasów w samochodzie, żeby zapewniały one odpowiedni stopień bezpieczeństwa kobiecie, a jednocześnie, żeby pas układał się w sposób całkowicie bezpieczny dla dziecka. 

Adaptery do pasów dla ciężarnych mogą być stosowane już od początku ciąży. Co więcej jest to nawet zalecane, gdyż nawet na początkowym etapie ciąży nagłe hamowanie powodujące zaciśnięcie się pasa na brzuchu może spowodować pewne komplikacje ciążowe. 

Adaptery do pasów dla ciężarnych są bardzo łatwe w użytkowaniu. Zamontowanie ich w samochodzie trwa dosłownie chwilę, podobnie jak zapinanie pasów bezpieczeństwa z wykorzystaniem adaptera. Bez problemu można również adapter przekładać z fotela pasażera na fotel kierowcy, jeśli zdarza Ci się podróżować na oba sposoby.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach adaptery do pasów dla kobiet w ciąży stają się coraz bardziej popularne. Można je kupić właściwie w każdym sklepie z fotelikami, można je również wypożyczyć. Jeśli jesteś osobą, która dużo przemieszcza się samochodem, to z pewnością jest to wydatek, który warto rozważyć.

Źródło: https://www.besafe.com.pl/