trilli.pl

Blog dla kobiet

Zdrowie

Maski FFP2 cena – czy jest najważniejsza?

Kupując maseczkę ochronną, zwracasz uwagę głównie na cenę? To naturalne, jednak koszt zakupu nie powinien być w tym wypadku priorytetem. Znacznie ważniejsze jest to, co oferuje dany produkt. Cena powinna być adekwatna do jakości, standardu ochrony, poziomu filtracji. Nieco więcej płacisz za maski z europejskimi certyfikatami, tańsze mogą być te oznaczone symbolem KN95. Cena zależy też od tego, czy maska jest wielokrotnego użytku czy jednorazowa, a także czy oferuje możliwość wymiany filtrów na nowe w razie zużycia.

Ile kosztuje maseczka FFP2?

Zacznijmy od tego, że cena w przypadku maski FFP2 jest stosunkowo niska – niższa niż za bardziej zaawansowane maseczki FFP3. Koszt jednostkowy jest bardzo różny, jednak zazwyczaj nie przekracza kilku złotych. Cena jednostkowa wynosi od 1 do 8 złotych, a jest niższa, gdy decydujesz się kupować maseczki w opakowaniach zbiorczych. Przy okazji zrobisz sobie ich zapas, a z uwagi na częste użytkowanie na pewno taka inwestycja w swoje zdrowie i samopoczucie Ci się zwróci. Za większe opakowanie maseczek (25, 50 i więcej sztuk) trzeba zapłacić odpowiednio więcej. Ceny wahają się w przedziale 25 do 299 złotych.

Cena adekwatna do jakości

Musisz mieć na uwadze to, że w przypadku maseczek z atestami, certyfikatami, które spełniają europejskie i amerykańskie normy, czyli są standaryzowane, cena jest nieco wyższa. Płacisz jednak za konkretną jakość, która zapewni Ci wysoką ochronę, zgodnie z zadeklarowanym przez producenta standardem (94-96% w przypadku maseczek FFP2). Nieco taniej wypadają w tym porównaniu maseczki chińskiej produkcji (rozpoznasz je po oznaczeniu KN95). Nie oznacza to jednak, że są gorsze. Po prostu są nieco tańsze prawdopodobnie z uwagi na ogromne ilości środków ochronnych produkowanych na masową skalę.

Dość tanio wyceniane są także maseczki biodegradowalne. Prawdopodobnie z uwagi na to, z jakich surowców powstają i na to, że nadają się od utylizacji, są one tańsze od pozostałych, wielowarstwowych, produkowanych „od podstaw”. Jednak dla Ciebie komfort ich noszenia pozostaje na wysokim poziomie.

Zakup maseczki – co jest najważniejsze?

Wiesz już, że cena nie jest najważniejsza w przypadku maseczek ochronnych. Znacznie bardziej istotne jest to, jaki poziom filtracji i standard ochrony oferuje ten środek ochrony własnej. Wybieraj zatem maseczki minimum FFP2, a jeśli masz nieco większy budżet i szukasz maseczki wielorazowej to możesz pokusić się o wyrób FFP3. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://medivon.pl/maski-ffp2-cena-czy-jest-najwazniejsza/.