Strona główna1 » Blog2 » Kupujemy śpiworek do spania dla niemowlaka

Kupujemy śpiworek do spania dla niemowlaka

Kupujemy śpiworek do spania dla niemowlaka

Sen niemowlaka to temat, który poruszany jest na parentingowych forach, spotkaniach towarzyskich i rodzinnych. Wielu młodych rodziców obala mit, jakoby powiedzenie „spać jak dziecko” oznaczało błogi i spokojny odpoczynek. Zazwyczaj to sztuka, której musi nauczyć się cała rodzina. Przygotowanie do tej nauki warto rozpocząć od zaaranżowania przestrzeni dziecka przeznaczonej do relaksu.

Ile razy budzi się w nocy? Jak często ma drzemki w dzień? Lubi spać w wózku, kołysce, łóżeczku, a może w bezpiecznych ramionach mamy? Usypia kołysane szumem, w rytm ulubionej melodii czy w zupełnej ciszy? O śnie dziecka można dyskutować godzinami, a każdy rodzic ma na ten temat własne obserwacje i przemyślenia. Jedno jest pewne — ta fizjologiczna czynność wzbudza wiele emocji, bo choć sen to zdrowie, to jednak wielu świeżo upieczonych rodziców cierpi na jego deficyt. W przypadku dzieci niedobory snu mogą być znacznie groźniejsze niż u dorosłych.

Dlatego warto postarać się, aby maluch miał zapewnione odpowiednie warunki do wypoczynku i chętnie spał w swoim łóżeczku. To jego osobiste miejsce, które ma kojarzyć się z ciepłem oraz relaksem i dawać poczucie bezpieczeństwa. Wyposażenie go w miękką pościel i śpiworek dla dziecka może pomóc w uregulowaniu czasu drzemek, a także długości i jakości snu.
 

Dlaczego warto wybrać śpiworek do spania dla niemowlaka?


Okazuje się, że wyposażenie łóżeczka czy kołyski w śpiworek do spania dla niemowlaka nie jest jedynie kwestią estetyki. Choć wnętrze zdecydowanie przytulniej wygląda, kiedy znajdują się w nim miękkie tekstylia, to jednak powody, dla których warto postawić na śpiworek do spania dla dzieci, są zgoła inne.
  1. Spowijanie i uspokajanie — już na oddziałach położniczych noworodki są spowijane pieluszkami niczym kokonami. Wiele z nich po porodzie nadal lubi trzymać rączki i nóżki przy ciele, tak jak to robiło w brzuchu mamy. Zbyt duża swoboda powoduje bezwładne machanie kończynami, któremu zapobiec może śpiworek do spania dla niemowlaka. Ciasna przestrzeń pozwala mu łatwiej zapanować nad własnym ciałem i poczuć się bezpiecznie.
  1. Najlepsza ochrona przed zimnem — dzieci pozostają ruchliwe nawet wtedy, gdy śpią. Oznacza to, że już po kilku minutach od zaśnięcia rozkopują się, odrzucają kołdrę i zmieniają wiele razy swoją pozycję. Wówczas narażone są na wychłodzenie organizmu, a to z kolei prowadzi do zakłócenia, a nawet przerwania snu. Zanim Twoja pociecha płaczem lub wołaniem „Mamusiu, zimno mi!” przypomni Ci o ponownym okryciu jej kołderką, zastąp ją wygodnym śpiworkiem.
  1. Wygoda dla dziecka i rodziców — wyposażony w zamek błyskawiczny śpiworek bardzo łatwo rozsuniesz, aby wziąć malucha na ręce do karmienia czy w celu zmiany pieluszki. Starsze dziecko może nawet samo wyswobodzić się ze śpiworka, a wieczorem zakopać w ciepłe poły materiału. Podczas snu nic nie podwija się, nie zagina i nie spada. Dlatego eliminowane są kolejne czynniki, które mogłyby zakłócać odpoczynek.
  1. Bezpieczeństwo — wiercący się, niespokojnie śpiący maluch w każdej chwili może narzucić sobie kołderkę na głowę. W przypadku starszych dzieci nie ma problemu z oswobodzeniem się spod materiału, niemowlaki natomiast mogą mieć z tym kłopot. Jeśli przeraża Cię ta wizja to znak, że warto rozważyć zakup śpiworka dla niemowlaka do spania.
 

Jak dopasować śpiworek do spania dla dzieci?


Design jest bardzo ważny, szczególnie gdy kupujesz tekstylia dla swojej pociechy. W przypadku śpiworka do spania dla dzieci równie istotny będzie rodzaj tkaniny, z jakiej został on uszyty i oczywiście rozmiar produktu. Pamiętaj, aby każdy zakup dopasować do swoich oczekiwań i potrzeb, a także preferencji i wieku malucha.

Sugestią dla rodziców są zawsze oznaczenia producenta, który deklaruje, jaką tkaninę wybrał. Powinna mieć ona  Certyfikat Tekstylia Godne Zaufania OEKO-TEX Standard lub innego rodzaju potwierdzenie sygnalizujące, że produkt jest bezpieczny dla najmłodszych. Najlepsze są tkaniny naturalne. W przypadku śpiworków dla dzieci prym wiedzie bawełna. Lekka tkanina optymalnie grzeje, zapewniając skórze stałą wentylację. Jeśli śpiworek ma dodatkowo rozsuwaną część na wysokości nóżek, oznacza to, że przepływ powietrza będzie jeszcze lepszy (co jest ważne szczególnie latem).   

Zwróć uwagę na detale — sposób wykończenia, rodzaj zamka i jego wszycie, obecność lub brak gumki w pasie, która zapewnia optymalne dopasowanie do ciała i utrzymuje śpiworek dla dziecka we właściwej pozycji. W kwestii rozmiarów najczęściej możesz spotkać się z produktami z dwóch kategorii wiekowych:
  • dla noworodka i niemowlaka,
  • dla starszaka.
Nie kupuj jednak śpiworka na wyrost! Produkt dla maluszka będzie znacznie mniejszy niż dla starszaka. Wybór uniwersalnego rozmiaru mija się w tej sytuacji z celem, ponieważ nadmiar materiału może kłębić się i podwijać, tworząc płetwę. Znacznie lepszym wyborem będzie śpiworek do spania dla niemowlaka w rozmiarze 62 — 80, a kolejno model większy. Zawsze jednak sugerujemy, aby wybrać produkt o ok. 20 cm dłuższy niż ciało Twojego dziecka. To optymalna przestrzeń, która zapewni wystarczającą swobodę śpiącemu. Na spokojny i zdrowy sen ma wpływ wiele czynników. Wybór bezpiecznego śpiworka do spania dla dzieci to oznaka rodzicielskiej troski i miłości.
Komentarze (0)

Data dodania: 20-02-2019
Używamy ciasteczek (plików cookies), dzięki czemu nasz sklep może działać lepiej - dowiedz się więcejRozumiem