Strona główna1 » Blog2 » Jakie meble dla dzieci?

Jakie meble dla dzieci?

Jakie meble dla dzieci

Umeblowanie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Należy pamiętać nie tylko o zachowaniu bezpieczeństwa poszczególnych elementów, ale również o funkcjonalności i łatwości sprzątania. Odpowiednio zaaranżowany pokoik może stać się przestrzenią wpływającą na rozwój kreatywności malucha, wyobraźnię i pobudzenie zmysłów. Jeśli nie chcemy zmieniać aranżacji wnętrza po upływie kilku lat, meble dla dzieci powinny mieć także uniwersalny charakter, który sprawdzi się również w przypadku starszaków. Jak dokonać najlepszego wyboru?


Jakie meble dla dzieci? Co powinno znaleźć się w pokoju?


Pokój dziecięcy początkowo jest dopasowany do potrzeb rodzica. Oprócz łóżeczka znajduje się w nim zazwyczaj komoda z przewijakiem i szafki umożliwiające przechowywanie wszystkich ubranek i drobiazgów. Jeśli zależy nam na tym, aby meble sprawdziły się jak najdłużej, warto przemyśleć zakup konkretnych modeli już na etapie aranżowania pokoju dla noworodka. Kupując komodę, wybierzmy model z możliwością zdemontowania przewijaka. Dzięki temu, gdy dziecko podrośnie, mebel nadal będzie pełnił swoje funkcje. Komody sprawdzają się zwłaszcza w małych pokojach, gdzie nie ma miejsca na dużą szafę.

Kolejnym elementem, który musi znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju jest łóżko. Gdy maluch wyrośnie z łóżeczka, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup pełnowymiarowego modelu, który posłuży aż do osiągnięcia dorosłości. Wersje pośrednie nie są koniecznie, bowiem kilkulatek może z powodzeniem spać w znacznie większym łóżku. Zwróćmy szczególną uwagę na wybór materaca, bowiem nieodpowiedni egzemplarz może przyczynić się do problemów z kręgosłupem.

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym będą spędzać sporo czasu przy biurku, odrabiając lekcje, rysując i wykonując wiele innych czynności. Wraz z upływem czasu, powstanie konieczność dopasowania go do nowego wzrostu małego użytkownika. Aby uniknąć dyskomfortu i co ważniejsze wad postawy, zdecydujmy się za zakup modelu, z możliwością regulowania wysokości blatu. Dzięki temu meble do pokoju dziecka nie będą musiały być wymieniane przez długi czas. Ta sama zasada dotyczy krzesła, które znajdzie się przy biurku. Również powinno mieć możliwość regulacji i dodatkowo podparcie dla kręgosłupa.

Aby pomieścić rosnącą liczbę zabawek malucha, warto z biegiem czasu zainwestować w półki oraz regały. Ważne, aby znajdowały się one na wysokości dziecka, tak by maluch mógł bez problemu zdjąć z nich interesującą go rzecz.


Meble do pokoju dziecięcego - czym powinny się charakteryzować?


Mebelki dla dzieci nierzadko stają się elementem zabawy maluchów. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczny charakter. W pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć wszystkie ostre końce. Nie wybierajmy egzemplarzy, które mają szklane części, gdyż mogą one stwarzać niebezpieczeństwo dla ruchliwych maluchów. Kolejnym aspektem jest solidne zamocowanie mebli. Niezwykle ważna jest wytrzymałość konstrukcji. Dzieci nierzadko wspinają się po regałach i półkach, dlatego rolą rodzica jest takie zabezpieczenie mebli, aby nie powstało ryzyko ich przewrócenia się. Dobrym pomysłem jest zamontowanie do ściany lub dużej szafy. Bardzo ważny w kwestii bezpieczeństwa jest także wybór mebli wykonanych z odpowiednich materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest drewno. Jeśli jest ono malowane, farba powinna być ekologiczna i niezawierająca szkodliwych substancji, ani metali ciężkich.

Zarówno meble do pokoju chłopca jak i dziewczynki powinny mieć uniwersalny charakter. Oznacza to, że jeśli nie chcemy zmieniać wystroju co kilka lat, powinniśmy zainwestować w elementy, które będą odpowiednie także dla starszych. Zamiast różowej komody czy łóżka w kształcie samochodu postawmy na bardziej praktyczne modele. Uniwersalny kolor oraz styl z pewnością posłużą przez wiele lat. Bezpiecznym rozwiązaniem będą pastele lub jasne drewno. W kwestii funkcjonalności warto postawić również na egzemplarze z większą liczbą wysuwanych szafek, które pomieszczą wszystkie drobiazgi.

Duże znaczenie, zwłaszcza dla dzieci mają także kwestie estetyczne. Kolory i ciekawe dodatki sprawiają, że maluchy czują się dobrze w swoim pokoju i lubią spędzać tam czas. Zamiast ozdobnych mebli, lepiej zainwestować w elementy, które można zawiesić na ścianie lub przykleić z możliwością zdemontowania. Dzięki temu, nawet gdy maluch z nich wyrośnie, będzie można w łatwy sposób je usunąć i wymienić na inne.

Pamiętajmy także o ergonomii. Wbrew pozorom w dziecięcym pokoju nie powinno znajdować się zbyt wiele elementów. Przesyt kolorów i kształtów może wpływać na nadmierne pobudzenie dziecka, powodując problemy ze snem. Zarówno meble do pokoju dziewczynki jak i chłopca powinny tworzyć spójną kompozycję, zapewniając miejsce do swobodnej zabawy. Intensywny kolor szafek w połączeniu z podobnym odcieniem na ścianach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Maluch może z tego powodu czuć się przytłoczony i poddenerwowany, dodatkowo mając problem ze skupieniem się na przykład podczas odrabiania lekcji. Żeby ożywić pomieszczenie, wystarczy kilka detali w mocniejszym odcieniu.
Komentarze (0)

Data dodania: 27-04-2019
Używamy ciasteczek (plików cookies), dzięki czemu nasz sklep może działać lepiej - dowiedz się więcejRozumiem