Strona główna1 » Blog2 » Jak powinno spać niemowlę?

Jak powinno spać niemowlę?

Jak powinno spać niemowlę

Sen jest ważnym, o ile nie najważniejszym, czynnikiem pozwalającym na rozwój dziecka w pierwszych tygodniach życia. Szczególnie istotną rolę odgrywa w całym okresie niemowlęcym. Zdrowy sen maluszka w dużej mierze zależy od pozycji, w jakiej zostanie ułożony. Podobnie jak dorośli, Twoje dziecko może mieć swoje preferencje względem pozycji do spania. Układając je do łóżeczka powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zapewnią mu spokojny i bezpieczny sen. 
 

Sen niemowlęcia


Cechą charakteryzującą sen dzieci w pierwszych tygodniach po przyjściu na świat jest to, że łatwo się wybudzają. Wszystko dlatego, że na znaczną część ich snu przypada faza snu aktywnego (REM), w której mózg dziecka jest bardzo aktywny. To czyni dziecko szczególnie wrażliwym na bodźce docierające z zewnątrz. Rodzice mogą zaobserwować wtedy u swojego maleństwa: grymasy mimiczne, nieregularny oddech, szybkie ruchy gałek ocznych, nieznaczne ruchy ciała. Po fazie snu aktywnego następuje wartościowy głęboki sen, który pozwala mu zregenerować siły. 

Przede wszystkim należy pamiętać, że niemowlę nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji. To jak położysz swoje dziecko, decyduje o tym, jak prześpi najbliższe kilka godzin. W trakcie snu dziecko odpoczywa, rozwija się jego mózg, kształtują się emocje, produkowane są komórki odpornościowe oraz wydziela się hormon wzrostu, dzięki któremu rośnie. Maluch, który prześpi dokładnie tyle, ile potrzebuje jego organizm, będzie spokojniejszy i bardziej zainteresowany światem. Niezwykle ważne jest, aby dziecko budziło się wyspane. A czy tak będzie? To zależy między innymi od pozycji, w jakiej ułożymy go do spania. 
 

Ile powinno spać niemowlę?


Noworodek: od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem.

Półroczne niemowlę: od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień przeznaczony do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki trwające blisko dwie godziny.

Roczne dziecko: około 13 godzin. Śpi już całą noc, w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny.
 

Co wpływa na sen niemowlęcia?


Na długość snu niemowlęcia wpływa jego wiek, geny, temperament i wrażliwość. Dzieci, które potrafią za jednym razem zjeść więcej, na ogół potem dłużej śpią (mleko zapełnia brzuszek niemowlaka przez dłuższy czas przez, co głód ich nie budzi). Niemowlę o niskiej masie urodzeniowej lub wcześniak może budzić się częściej. Ma on mniejszy żołądek, dlatego potrzebuje więcej kalorii, żeby nadrobić zaległości.
 

Od kiedy poduszka do spania dla dziecka?


Niemowlę powinno spać płasko, na równym i odpowiednio grubym materacu. Dodatkowo im jest on twardszy, tym lepiej dla jego kręgosłupa. Co najmniej do roku-dwóch lat nie będzie potrzebna mu poduszka. Jeśli mimo to zdecydujesz się na nią, wybierz małą, płaską i twardą, aby zminimalizować ryzyko uduszenia.  Dzieci w tym wieku swobodnie przekręcają się na boki, a ich układ ruchu jest lepiej rozwinięty niż w początkowych miesiącach życia. Pamiętajmy, że decyzję o zakupie poduszki warto skonsultować z lekarzem pediatrą. 
 

Kiedy i jaką poduszkę do spania dla dziecka wybrać?


Najlepiej sprawdzą się poduszki ergonomiczne, dostosowane do kształtu i rozmiaru ciała naszego maleństwa. Muszą przy tym być elastyczne, miękkie i hipoalergiczne. Takie produkty w swojej ofercie posiada marka Trilli, która proponuje dekoracyjne poduszki oraz poduszki do wózka dla dzieci o wymiarach 32x32 cm, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie kocyków i wnętrz pokojów dziecięcych. Welurowe podusie dekoracyjne to produkty dostępne w pastelowych wariantach kolorystycznych, które świetnie sprawdzają się również jako przytulanki. 

Istnieją przypadki, kiedy użycie poduszki jest wskazane. Dzięki nieznacznemu podwyższeniu z pomocą poduszki, dziecku łatwiej będzie uporać się z refluksem żołądkowo-przełykowym i ulewaniem, które dotyczy niemal połowy zdrowych maluchów. Układanie dziecka na niewielkiej poduszce w późniejszym okresie życia poleca się również, kiedy maluch ma np. katar.

 

dekoracyjna poduszka gwiazdka dla dzieci

 

Jak powinno spać niemowlę?


Niemowlę do spania można ułożyć w trzech pozycjach: na plecach, na boku i na brzuchu. 

Pozycja na plecach jest najbezpieczniejsza dla niemowlęcia. Układając w ten sposób dziecko do snu, należy pamiętać, aby główka była odchylona na bok. Dzięki temu zabezpieczymy maleństwo przed zachłyśnięciem się pokarmem w przypadku ulewania. Pamiętaj aby, główka nie była przygięta np. tak by nie dotykała brodą do klatki piersiowej. Powinna tworzyć z tułowiem linię prostą.

Pozycja na boku zalecana jest przez lekarzy, gdy niemowlętom zdarza się częste ulewanie lub są karmione bezpośrednio przed snem. Jest to pozycja sprawdzająca się na popołudniową drzemkę, gdy dziecko wejdzie w głębszą fazę snu. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo swojemu maleństwu w tej pozycji, nie układaj za jego plecami kocyka lub ręczników. Kręcąc się, może się nimi owinąć i stracić dostęp do powietrza.

Pozycja na brzuszku pozwala dziecku trenować mięśnie ramion, szyi oraz karku, a także obserwować otaczający go świat. Dziecko nie powinno, jednak leżeć na brzuszku zbyt długo, gdyż pozycja może powodować trudności z oddychaniem. Może zwiększać również ryzyko wystąpienia SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci niemowlęcia. Ze spaniem na brzuszku nie powinny mieć problemu starsze dzieci, które potrafią przekręcić samodzielnie główkę w drugą stronę lub całkowicie zmienić pozycję.
Komentarze (0)

Data dodania: 21-01-2019
Używamy ciasteczek (plików cookies), dzięki czemu nasz sklep może działać lepiej - dowiedz się więcejRozumiem